Zielone dachy to nie tylko element architektury miejskiej czy przemysłowej. Coraz częściej stają się one integralną częścią ogrodów prywatnych. Czy w Twoim ogrodzie jest miejsce na zielony dach? Oto propozycje gatunków roślin, które doskonale sprawdzą się w takich zastosowaniach jak wiaty, osłony śmietników czy niewielkie budynki gospodarcze.

  1. Rozchodnik (sedum): Rozchodnik to wytrzymała roślina o niskim profilu wzrostu, która doskonale sprawdza się na zielonych dachach. Gatunek jest odporny na suszę i występuje w wielu odmianach, o różnych kształtach i kolorach liści, co pozwala na tworzenie pięknych kompozycji.
  2. Macierzanka piaskowa (shymus serpyllum): Macierzanka piaskowa to roślina z rodziny jasnotowatych, która ma drobne liście i intensywny aromat. Jest niskorosnącą byliną lubianą przez pożyteczne owady.
  3. Rojnik (sempervivum): Rojnik to sukulent o wyjątkowym wyglądzie, który jest idealny do zielonych dachów. Ma mięsiste liście, które magazynują wodę. Rojnik występuje w wielu odmianach o różnych kształtach i kolorach.
  4. Kostrzewa sina (festuca glauca): Kostrzewa sina to trawa ozdobna o srebrzysto-niebieskich liściach, która wzbogaci kompozycję nie tylko oryginalnym kolorem, ale także strukturą. Jest odporna na suszę i wymaga niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Przy projektowaniu zielonego dachu warto zadbać o odpowiednie warunki glebowe i drenażowe. Zielone dachy to nie tylko estetyczne urozmaicenie ogrodu, ale także ekologiczne rozwiązanie, które pomaga w zatrzymaniu wody deszczowej, redukcji efektu wyspy cieplnej i wspieraniu lokalnej przyrody. Warto rozważyć ich zastosowanie w ogrodzie jako ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych pokryć dachowych.