W dzisiejszych czasach, kiedy zrównoważone praktyki stają się coraz ważniejsze, wiele osób poszukuje alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych trawników. Rośliny zadarniające stanowią fascynującą i ekologiczną opcję, która nie tylko tworzy piękne, niskie i łatwe w pielęgnacji przestrzenie, ale także pomaga zachować różnorodność biologiczną oraz minimalizować zużycie wody.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji roślin, które mogą z powodzeniem zastąpić trawę, tworząc jednocześnie przyjazne dla środowiska ogrody.


1. Rozchodnik sześciorzędowy (sedum sexangulare) - wytwarza gęste, niskie dywany o charakterystycznych, ciekawych liściach, które zmieniają barwę wraz z porą roku. Jest odporny na suszę i tworzy wyjątkowe, żółte kwiatostany.

2. Rozachodnik ostry (sedum acre) - to niewielka roślina o żółtozielonych liściach i intensywnych, żółtych kwiatostanach. Może być wykorzystana także do tworzenia kaskad roślinnych.

3. Rozchodnik biały (sedum album) - charakteryzuje się małymi, białymi kwiatami i delikatnymi liśćmi. Jest wytrzymały na suszę i świetnie radzi sobie w trudnych warunkach.

4. Rozchodnik ościsty (sedum rupestre) - tworzy mięsiste dywany o różnych odcieniach zieleni. Jest bardzo wytrzymały i łatwy w pielęgnacji.

5. Floks szydlasty (Phlox subulata) - ta bylina wytwarza dywany o gęsto usłanych kwiatach, które dają piękny efekt w ogrodzie. Jest odporna na suszę i świetnie nadaje się do skalnych rabat.

6. Czyściec wełnisty (stachys byzantina) - to roślina o srebrzystych liściach, które nadają ogrodowi unikalnego nietusinkowego wyglądu. Doskonale radzi sobie w suchych warunkach.

7. Dąbrówka rozłogowa (ajuga reptans) - niska bylina, która tworzy efektywne połacie o intensywnych kwiatostanach. Jest odporna na suszę i doskonale radzi sobie w glebach o niskiej zasobności.

8. Dzwonek Poszarskiego (campanula poscharskyana) - wytwarza piękne, fioletowe kwiaty i tworzy gęste dywany w ogrodzie. Jest odporny na trudne warunki i doskonale nadaje się do skalnych rabat.

9. Irga Dammera (cotoneaster dammeri) - to nisko płożący krzew, który jest zimozielony. Jego owoce są pokarmem dla ptaków.

10. Kostrzewa Gautiera (festuca gautieri) - potocznie zwana niedźwiedzim futrem. Tworzy gęste, zielone kępki i jest doskonała do tworzenia efektownych dywanów.

11. Macierzanka (thymus) - mała bylina o silnym aromacie, która jest odporna na suszę. Jest doskonałą alternatywą dla trawy w suchych ogrodach.

12. Rogownica (cerastium) - tworzy srebrzyste dywany o białych kwiatach. Jest doskonałą rośliną okrywową; jest mało wymagająca i odporna na trudne warunki.

13. Skalnica (saxifraga) - niska, rozłożysta bylina, która rozrastając się tworzy mini rozetki.

14. Winobluszcz zaroślowy (parthenocissus inserta) - pnącze, które bardzo szybko pokrywa duże połacie terenu. Najczęściej wykorzystywany w parkach i dużych ogrodach do zadarniania większych obszarów oraz zakrywania murów i płotów.

Wprowadzając rośliny zadarniające nie tylko oszczędzasz wodę i czas, który zwykle trzeba poświęcać na koszenie trawy, ale także wspierasz różnorodność biologiczną, tworząc przyjazne dla owadów i innych organizmów siedlisko.

Przy wyborze odpowiednich gatunków i odmian należy kierować się panującymi w danym miejscu warunkami (nasłonecznienie, przepuszczalność gruntu) i preferencjami danej rośliny.