Zmiany klimatyczne i niedobór wody stają się coraz bardziej zauważalne. Wpływa to na nasze ogrody i rośliny. Na szczęście istnieją gatunki roślin, które radzą sobie wyjątkowo dobrze w warunkach suchych i są w stanie przetrwać jej długie okresy. Takie odporne rośliny są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą stworzyć piękne i trwałe ogrody, minimalizując jednocześnie konieczność regularnego podlewania.

Odporność na suszę nie oznacza, że rośliny te całkowicie rezygnują z wody. W rzeczywistości są one w stanie gromadzić i magazynować ją w swoich strukturach, takich jak mięsiste liście, grubościenne łodygi czy korzenie. 

Naszym zdaniem warto przyjrzeć się następującym gatunkom (kolejność alfabetyczna):

Czyściec wełnisty (Stachys byzantina): Czyściec wełnisty to bylina o srebrzystych, wełnistych liściach, która doskonale radzi sobie z suchymi warunkami.

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius): Jaśminowiec wonny to krzew o pachnących, białych kwiatostanach. Bardzo często wykorzystywany do tworzenia nieformowanych szpalerów.

Kocimiętka (Nepeta): Kocimiętka to bylina o niebieskich lub fioletowych kwiatostanach, które przyciągają pszczoły, motyle i inne owady zapylające.

Kostrzewa sina (Festuca glauca): Kostrzewa sina to bylina trawiasta o niebieskawych liściach. Jest wyjątkowo odporna na suszę. Doskonale nadaje się do ogrodów lub jako dekoracyjny element w pojemnikach. Ciekawostką jest to, że im ma gorsze warunki, tym lepiej się wybarwia.

Lawenda (Lavandula): Lawenda to klasyczna bylina o charakterystycznym zapachu i pięknych, aromatycznych kwiatostanach. Kwiaty lawendy przyciągają pszczoły i motyle, dodając życia do ogrodu.

Ligustr (Ligustrum): Ligustry to popularne krzewy ozdobne, które mają gęste liście i są często używane jako żywopłoty, tworząc zarówno estetyczne, jak i praktyczne rozwiązania.

Macierzanka (Thymus): Macierzanka to bylina o aromatycznym zapachu i małych kwiatostanach. Jej niskie rozmiary i gęste pokrycie sprawiają, że jest doskonałą rośliną okrywową.

Perowskia (Perovskia): Perowskia, znana również jako lawenda rosyjska, to bylina o srebrzystych liściach i fioletowych kwiatostanach. Jest bardzo wytrzymała na suszę i dobrze radzi sobie w słonecznych miejscach. Dodatkowo, perowskia przyciąga pszczoły i motyle.

Rozchodnik (Sedum): Rozchodniki to zwykle niewielkie rośliny, które mają zdolność do przechowywania wody w swoich mięsistych liściach. Są niezwykle odporne na suszę. Jest wiele odmian o różnych kształtach, kolorach liści oraz kwiatów, dzięki czemu można stworzyć interesujące kompozycje.

Szałwia (Salvia): Szałwia to roślina o charakterystycznych kwiatach i aromatycznym liściu.Istnieje wiele odmian szałwii o różnych kolorach kwiatów, co daje możliwość tworzenia ciekawych kompozycji.


Te rośliny są doskonałym wyborem dla ogrodów o niskiej ilości opadów lub dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość podlewania w swoim ogrodzie. Mając na uwadze ich indywidualne preferencje dotyczące gleby i nasłonecznienia, można stworzyć piękne i trwałe ogrody, które będą cieszyć oko przez cały sezon, nawet w warunkach suszy.

Wybierając rośliny do swojego ogrodu, pamiętaj, że podczas pierwszego roku po posadzeniu każda potrzebuje regularnego podlewania. Po ustabilizowaniu się w glebie, rośliny z wyżej wskazanych grup będą jednak wymagały mniej wody niż inne gatunki.