Naturalnym źródłem wody dla roślin jest deszcz. To naturalny i najkorzystniejszy sposób na dostarczenie roślinom tej życiodajnej substancji. Niemniej jednak, nie zawsze możemy polegać na opadach deszczu, szczególnie w okresach suszy lub w regionach o niskiej ilości opadów. W takich przypadkach należy sięgnąć po inne metody.

W tym materiale przybliżymy podstawowe i najczęściej stosowane elementy do budowy prostego systemu nawadniania.

Systemy kroplujące

Jednym z najprostszych sposobów nawadniania roślin jest zastosowanie systemu z kroplownikami. Mogą one mieć postać małych akcesoriów które wpina się w wąż ogrodowy lub odpowiednich otworów w taśmie bądź linii kroplującej. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie, ponieważ woda trafia bezpośrednio do korzeni roślin.

Zraszacze

Innym prostym sposobem dostarczania wody jest stosowanie zraszaczy. Mogą być mobilne, ustawiane ręcznie w miejscu gdzie jest takie zapotrzebowanie, zainstalowane na stałe na odpowiednich podstawach lub wynurzające. Na rynku jest bardzo szeroki wybór systemów zraszających, które można dopasować do wysokości roślin jak również zasięgu rozprowadzanej wody.

Sterownik nawadniania

Jest to urządzenie, które pozwala na zautomatyzowanie procesu nawadniania roślin przez określenie harmonogramu i parametrów dystrybucji wody w ogrodzie. Sterowniki nawadniania mogą być zasilane z sieci energetycznej lub baterii i są dostępne w różnych wariantach. Od prostych modeli podpinanych bezpośrednio do węża ogrodowego, do bardziej zaawansowanych, które wykorzystują czujniki wilgotności gleby i stacje pogodowe w celu  dostosowywania nawadniania do warunków panujących w danym okresie.

Zbiornik na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę to praktyczne i ekologiczne rozwiązanie pozwalające na zbieranie i przechowywanie wody deszczowej. Dzięki takiemu zbiornikowi możemy wykorzystać wodę deszczową w dowolnym momencie. Ogromną zaletą stosowania wody deszczowej jest m.in. jej temperatura, która jest wyższa od temperatury wody z sieci wodociągowej.