Balkon lub taras może być doskonałym miejscem do stworzenia małego ogrodu pełnego uroku. Uprawa bylin na takich przestrzeniach daje możliwość cieszenia się pięknem natury nawet w ograniczonej przestrzeni. Byliny są trwałe, odporne i oferują szeroką gamę kolorów i tekstur, które dodadzą życia twojemu balkonowi lub tarasowi.

Wybór bylin do uprawy na balkonie lub tarasie jest kluczowy dla sukcesu twojego małego ogrodu. Ważne jest, aby wybrać gatunki, które są dobrze przystosowane do warunków miejskich i ograniczonej przestrzeni. Oto kilka popularnych bylin, które doskonale sprawdzają się w takim środowisku:
  1. Rozchodnik (sedum): Rozchodniki to niewielkie, dobrze znoszące suszę rośliny o charakterystycznym mięsistym liściu. Są one niezwykle odporne na warunki miejskie i nie wymagają zbyt dużej ilości wody. Rozchodniki występują w różnych odmianach o różnych kolorach liści i kwiatów, co pozwala na ciekawe kompozycje na balkonie.
  2. Lawenda (lavandula): Lawenda to klasyczna bylina o silnym i aromatycznym zapachu. Jej kwiaty dodadzą romantycznego uroku twojemu balkonowi. Lawenda potrzebuje dobrze drenowanej gleby i pełnego nasłonecznienia, dlatego jest idealna do uprawy na słonecznym tarasie.
  3. Skalnica (saxifraga): Skalnica to niewielka, wieloletnia roślina, która tworzy kwiatowe dywany. Jej zwarta forma sprawia, że jest doskonałą rośliną do tworzenia niskich form na balkonie lub tarasie. Skalnica preferuje dobrze przepuszczalną glebę i słoneczne lub półcieniste stanowisko.
  4. Szałwia (salvia): Szałwia to bylina o charakterystycznych liściach. Oprócz swojego pięknego wyglądu, szałwia jest również rośliną aromatyczną, o intensywnym zapachu. Preferuje słoneczne stanowiska i dobrze drenowaną glebę.
  5. Floks szydlasty (phlox subulata): Floks szydlasty to roztaczająca się bylina o intensywnie kolorowych kwiatach. Kwitnie obficie i długo, tworząc gęste dywany kwiatowe. Floks szydlasty występuje w różnych kolorach, takich jak biały, różowy, czerwony, fioletowy i niebieski, co daje wiele możliwości aranżacyjnych na balkonie. Preferuje słoneczne stanowiska i glebę o dobrze przepuszczalnym podłożu.
  6. Żurawka (heuchera): Żurawka to roślina wieloletnia o atrakcyjnych liściach, które występują w różnych kształtach i kolorach. Żurawka jest bardzo ozdobna i nadaje się zarówno do uprawy w donicach, jak i na balkonach. Preferuje półcieniste stanowiska oraz glebę o umiarkowanej wilgotności.
  7. Żagwin (aubrieta): Żagwin to bylina o charakterystycznych, dzwonkowatych kwiatach w odcieniach różu, fioletu i niebieskiego. Kwitnie wczesną wiosną i przyciąga pszczoły i motyle. Żagwin ma również ozdobne liście, które dodają uroku przez większą część sezonu. Jest to roślina lubiąca słońce, dlatego świetnie sprawdzi się na słonecznej ekspozycji. Wymaga gleby o umiarkowanej wilgotności.
  8. Goździk (dianthus): Goździk to bylina o pięknych, intensywnie pachnących kwiatostanach, które występują w różnych barwach, takich jak czerwony, różowy, czy biały. Goździki są popularnymi roślinami ozdobnymi i doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie. Preferują słoneczne stanowiska i glebę o dobrze przepuszczalnym podłożu.


Aby stworzyć udane nasadzenie bylin na balkonie lub tarasie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Po pierwsze, wybierz odpowiednie pojemniki o odpowiedniej wielkości, które zapewnią korzeniom roślin wystarczającą przestrzeń do wzrostu.

Następnie, zadbaj o odpowiednią glebę. Wybierz lekką, dobrze przepuszczalną mieszankę glebową, która dostarczy roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych. Pamiętaj również o regularnym nawożeniu roślin, aby utrzymać ich zdrowie i kwitnienie przez cały sezon.

Odpowiednie podlewanie to kolejny kluczowy aspekt uprawy bylin. W ograniczonym środowisku pojemnikowym gleba będzie schnąć szybciej, dlatego monitoruj wilgotność gleby regularnie i podlewaj rośliny w miarę potrzeby.

Uprawa bylin na balkonie lub tarasie to nie tylko sposób na wprowadzenie natury do miejskiej przestrzeni, ale także doskonała okazja do tworzenia własnych, pięknych aranżacji. Eksperymentuj z różnymi gatunkami i odmianami bylin, uwzględniając różnice w wysokości, teksturze i kolorze liści oraz kwiatów, aby stworzyć harmonijną kompozycję, która będzie cieszyć oko przez cały sezon.