Inwestycją następującą po wybudowaniu domu, czy też innego obiektu, jest zazwyczaj ogrodzenie posesji. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań wykonanych z betonu, metalu czy tworzyw sztucznych, które bardzo często łączone są w sposób modułowy.

Tutaj skupimy się na eko ogrodzeniach – żywopłotach, które stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnie rozumianych ogrodzeń, zapewniając szereg korzyści, które mogą wzbogacić każdą nieruchomość zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym.

Żywopłoty mogą dać nie tylko naturalną barierę, która zapobiegnie niepożądanym wtargnięciom, ale także prywatność, redukując przy okazji hałas. Dzięki szerokiej gamie dostępnych roślin można wybrać idealny gatunek, który spełni indywidualne potrzeby, niezależnie od tego, czy chodzi o bezpieczeństwo, estetykę, czy o obie te cechy.

Zalety żywopłotów

Prywatność

Wysoko prowadzone rośliny mogą zapewnić wyższy poziom prywatności, co jest ważne, zwłaszcza dla osób, które mieszkają w pobliżu ruchliwej ulicy lub na osiedlu. Odpowiednio gęsty żywopłot skutecznie oddziela posesję od sąsiedztwa i chroni przed niechcianymi spojrzeniami. Żywopłoty nie pozostawiają też wrażenia sztuczności i tworzą przyjemną atmosferę.

Estetyka i naturalność

Żywopłot to jedno z najbardziej estetycznych a zarazem naturalnych ogrodzeń. Odpowiednio utrzymany może pięknie wkomponować się w krajobraz, dodając uroku i charakteru najbliższej okolicy.

Ochrona przed hałasem i pyłem

Żywopłoty mają również właściwości izolujące. Odpowiednio wysoki i gęsty żywopłot jest w stanie zredukować hałas dochodzący z ulicy czy pobliskich budynków oraz zatrzymać część pyłu i zanieczyszczeń.

Korzyści dla zdrowia

Niemal każda roślina ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, choćby dlatego że zwiększa ilość tlenu w powietrzu i pochłania zanieczyszczenia.

Żywotność

Żywopłot to rozwiązanie na wiele lat, które z czasem zyskuje na efekcie a nie degraduje się, i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Ekologia

Rośliny, z których buduje się eko ogrodzenia, korzystają z naturalnych źródeł odżywienia i nie wymagają dodatkowego zużycia energii. Co więcej, mogą stanowić naturalny element krajobrazu i zapewnić siedlisko dla ptaków, owadów i innych zwierząt.

Niskie koszty

Koszty zakupu roślin oraz ich pielęgnacji są zwykle dużo niższe niż koszty budowy jakiegokolwiek innego ogrodzenia.