• O sadzeniu roślin słów kilka

planting-109014.jpgSadzenie i pielęgnacja roślin mogą wydawać się procesami niezwykle skomplikowanymi i pochłaniającymi mnóstwo czasu i energii. W praktyce wcale nie muszą być nieprzyjemnym doświadczeniem, wystarczy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami i stosować je w praktyce.

Termin sadzenia

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest termin sadzenia roślin. W przypadku okazów rosnących w doniczkach, termin sadzenia będzie obejmował cały okres wegetacyjny, rozpoczynający się wczesną wiosną, a kończący dopiero późną jesienią. Natomiast rośliny sprzedawane z odkrytym systemem korzeniowym sadzimy wiosną lub jesienią.

Dzięki profesjonalnie przeprowadzonemu procesowi hartowania, sadzonki są odpowiednio przygotowane do posadzenia bezpośrednio w miejscu docelowym. 

Odpowiednie miejsce

W procesie projektowania ogrodu ważny jest wybór właściwego miejsca, spełniającego parametry danej rośliny. Warto zagłębić się w jej wymagania, ponieważ od wyboru stanowiska będzie zależał jej późniejszy wzrost i rozwój. Przykładowo, decydując się na zakup lawendy, należy mieć na uwadze, że bylina ta najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale jednocześnie przewiewnym. Jej korzenie nie lubią zastoisk wody, dlatego szukając odpowiedniego miejsca najlepiej zdecydować się na przepuszczalne podłoże wapienne, które zapewni optymalne warunki rozwoju. Inne wymagania będzie miał rozchodnik, który spotykany na skalniakach i przyzwyczajony do nierównego terenu, pokrytego płytkim gruntem; zadowoli się zaledwie kilkucentymetrową warstwą gleby. Jeszcze inne potrzeby mają kostrzewy sine. Byliny te będą prezentowały się najbardziej zjawiskowo, jeśli zostaną posadzone w piaszczystej, ubogiej w składniki pokarmowe glebie.

Co dalej z podłożem?

Staranne przygotowanie podłoża sprawi, że roślina szybciej zaaklimatyzyje się na nowym miejscu, dlatego warto poświęcić trochę czasu i odpowiednio przygotować grunt. Bez względu na zakupiony gatunek, zaleca się spulchnić teren i pozbyć się rosnących tam chwastów, mogących zagłuszyć świeżo posadzoną roślinę. Wymiana podłoża nie zawsze jest konieczna i najczęściej wystarczy odpowiednie wzbogacenie gleby.

Jak zasadzić roślinę?

Sposób sadzenia nie jest skomplikowany i w praktyce cały proces zamyka się w kilku prostych krokach. Po wybraniu miejsca zgodnego z potrzebami gatunku należy zacząć od wykopania dołka, którego głębokość będzie odpowiadała objętości bryły korzeniowej sadzonki. Roślinę należy wsadzić, a następnie podlać bryłę korzeniową. Umieszczony w gruncie i podlany okaz trzeba starannie zasypać ziemią, a cały proces zakończyć ponownym podlaniem.

Dla poprawy warunków nowo zasadzonej rośliny, warto zastosować ściółkowanie, wspomagające utrzymanie wilgotności gleby na właściwym poziomie.